Oriflame Kokuları

Oriflame büyülü kokular ile hafızalardan silinmeyecek etkiler bırakın... Detaylı bilgi için tıklayın.

Yazar Aranıyor

Hem yazma yetenğinizi geliştirip hemde Avon ya da Oriflame ürünlerinden ücretsiz faydalanmak ister misiniz? Detaylı bilgi için tıklayın.

More By Demi Takı Seti

Demi Moore ve Oriflame ortak tasarımı bu zarif takı seti ile günün yıldızı siz olun. More By Demi koleksiyonu ve diğer Oriflame ürünleri için tıklayın.

Aqua-Rhythm Koruyucu Gece Kremi

Oriflame bakım kremleri ile gençliğin izleri yüzünüzden asla kaybolmayacak. Daha fazla Oriflame bakım kremi için tıklayın.

 

DEKORASYONDA RENKLER

dekorasyonda-renklerEvlerimizi ya da iş yerlerimizi dekore ederken genel olarak kendi sevdiğimiz renklerden mümkün olduğunca uyumlu bir harmoni oluştururuz. Kullandığımız renklerin odaya uyumuyla ya da odayı kullanacak kişilerde ne gibi algılar oluşturacağını çok da umursamayız. Aslında bu umursamama çoğunlukla renklerin psikoloji üzerine etkilerinin bilinmemesinden kaynaklanıyor. Bu makalemizde renklerin insanlar üzerine etkisini anlatmaya çalışacağız.

KIRMIZI : Sıcak renk ailesine mensup olan kırmızı renk gözdeki retinanın önünde oluştuğundan uygulandığı her mekanda ciddi ve baskın bir etki yaratır. Baskın ve dinamik bir renk olduğundan enerji, güç, tutku ve en önemlisi aşkın rengidir. Metabolizmayı ve kan akışını hızlandıran bir algı yaratması nedeniyle kişiye enerji ve canlılık verir. Ayrıca filmlerde hep görürüz kırmızı giyen kadınlar hep kendine güvenen kadınlardır ve çoğu bayan kırmızı giymeyi bu nedenle korkutucu bulurlar. Çünkü kırmızı renk fazlasıyla kendine güveni temsil eder. Dekorasyon açısınan baktığımızda ise kırmızı dikkatli kullanılması gereken bir renktir. Az ışık alan mekanlarda mekanlarda kırmızının koyu tonlarını büyük ya da küçük yüzeylerde kullanmak boğucu bir etki yaratır. Hareketli ve iyi ışık alan güneye bakan mekanlarda kullanımı uygundur. Son bir uyarı da sakin bir mekan tasarlamaya çalışan kişiler için. Sakin mekan dekorasynlarında duvarlar ya da büyük yüzeyler kırmızı için uygun değildir. Kumaşlarda ya da küçük objelerde hareketlilik kazandırmak amacıyla kullanılmalıdır.

SARI : Sarı renkte tıpkı kırmızı renk gibi kullanıldığı bölümün daha yakın algılanmasını sağlar.Evrendeki bilinen en büyük enerji kaynağı güneşin rengi olduğu için enerji ve canlılık vericidir.Yakın zamanda açık renk göz alıcı sarı tonlarının dikkat toplama özelliği ispatlanmıştır. Bu nedenle çalışma odaları ya da yatak odalarında kullanımı uygun olacaktır. Çok fazla sarı kullanılarak yapılan bir dekorasyon göz yorucu bir etki yaratsa da karanlık ve kasvetli mekanlarda ferahlık yaratabilir. Genel olarak az ışık alan her ortamda kullanılabilir ancak olumsuz etki yaratmamak için temkinli kullanmakta fayda vardır.

MAVİ : Dünyada etrafımızı bu kadar mavi renk sarmışken huzur vermesi ve serinlik hissi uyandırması cennet resimlerinin bile mavi ağırlıklı olması nedeniyle mavi ilahi bir renk gibi algılanmaktadır. Stresi yok eden ve sakinleştirici özelliği sayesinde özellikle yatak odanızı dekore ediyorsanız bir numaralı tercihiniz olmalıdır. Açık mavi koyu mavi tonlarının aksine uygulandığı mekanı ferah ve temiz gösterir ancak koyu mavi kasvet ve melankoli yaratması nedeniyle dekorasyonda büyük yüzeylerde kullanılmamalıdır. Mavinin kullanılmaması gereken bir diğer kısım ise yemek yenilen odalardır. İştah kapatıcı özelliği sayesinde bu odalarda kullanılması halinde bir çok yemeğiniz israf olacaktır.

TURUNCU : Kırmızı ve sarının birleşiminden oluşan bu renk kırmızı v sarının kimi özelliklerini barındırması nedeniyle tamamen bir melez rektir. Kırmızıdan enerjiyi sarıdan ise neşeyi alan bu renk uygulandığı her ortamda canlandırıcı bir etki yaratır. İnsanların algısını en çok etkileyen bu renk sosyalleşmeyi, yaratıcılığı ve başarma isteğini tetikler. Bu nedenle de iş yerlerinde çoğunlukla kullanılan bir renktir.Ayrıca Amerikada renkleri üzerine yapılan bir araştırmada turuncu renk diğer renklere göre zihinsel aktiviteyi ve beyine giden oksijen miktarını artırdığı ispatlanmıştır. Kırmızı kadar sıcak bir renk olmasa da kullanıldığı mekanlarda agresif olmayan bir sıcaklık hissi yaratır.  Aydınlık ve enerji vermesi istenen her ortamda kullanılırken iştah açıcı özelliği sayesinde lokantaların bir numaralı tercihleri olmuştur.

YEŞİL : Dünyamız çok fazla yeşillik barındırdığı için felsefik açıdan bu renk yeniden doğuşu, büyümeyi ve tazelği ifade eder. Dekoratif olarak ise huzurlu, ferah ve dingin ortamlar yaratmanız için kesinlikle uygundur. Heyecanı azalttığından ve metabolizma hızını dengelediğinden bu renk dinlenme odalarınızı ve yatak odalarınızı özgürce süsleyebilir. Çocuk odalarında da güven ve emniyet hissi uyandırdığı için kullanılabilir. Bu rengin hakim olduğu odada büyüyen çocuklar kendilerine daha fazla güvenmektedirler. Koyu ve ağır yeşil tonları dışında bütün yeşil tonlarını evinizde güvenle kullanılabilir.

MOR : Göz alıcı renklerle beraber kullanıldığında olumsuz bir görüntü yaratabilen bu riskli renk kırmızı ve mavinin en belirgin özelliklerini taşıması nedeniye turuncu gibi tam bir melezdir. Kırmızıdan enerjiyi maviden kararlılığı almıştır. Kraliyet ve asalet rengi olan morun açık tonları feminen tasarımlarda romantik ve nostaljik bir etki yaratır. Ruhsal gel gitleri ortadan kaldırmasının yanı sıra koyu tonları melankoli yaratabilir. Çok koyu olmamak şartıyla bütün mor tonları maneviyatı güçlendirir. Halk arasında mora bak moralin düzelsin derdikleri kadar vardır ve mor rengini dikkati elden bırakmadan her mekanda kullanılabilir.

PEMBE : Ruhsal olarak rahatlamayı, sakinliği ve düzeni sağlayan bu renk kullanıldığı ortamlarda kişide sıcak bir mutluluk hissi uyanırır. Özellikle bebek, çocuk ve genç kız odaları için kullanılan pembenin çok açık tonları oturma odalarında da kullanılabilir. Sevgi ve şefkat duygusunu artıran bu renk huzurlu bir uyku ortamı yaratmak için uygundur.

KREM-BEJ : Uygulanacak ortamlarda baz renk olarak tercih edilebilir. Sık değiştrilemeyecek mobilyalar bu renklerden tercih edilebilir. Gri ve kahve tonları gibi nötral bir renk olduğundan her renk ile mükemmel bir uyum sağlar. Rahatlatıcı etkisi olan bu renk hangi ortamda kullanılırsa kullanılsın o ortamdaki ufak obje değişiklikleri farklı ortamlar yaratmaya neden olabilir. Bütün ortamarda sınırsızca bütün tonları kullanılabilir.

KAHVE : Bu renk de bariz bir melezdir. İçerisinde bulunan kırmızıdan enerjiyi mavi ve sarıdan ise odaklanmayı sağlayan özellikleri oluşur. Güzel ve sıcak tonları konforlu bir ortam yaratırken ruhsal dinginlik ve kararlılık sağlar. Koyu tonları güvenli bir etki yaratsa da uygulandığı ortamın karanlık algılanmasına neden olabilir.Özellikle baharat renkleri ile çok hoş bir uyum içerisinde olduğundan oturma odaları ve çalışma odalarında rahalıkla kullanılabilir.

GRİ :  Siyah ve beyazın birleşiminden oluşan bu nötral renk farklı renklerin de bu kaışıma eklenmesiyle çok geniş bir renk yalpazesine sahiptir. Açık gri tonları dinginlik istenen her oda için kullanılır ve rahatlatıcı bir görünüme neden olur. Canlı renklerle yapılan kombinlerde canlı renkleri fazla enerjileri emer. Açık gri her oda için uygundur, özellikle turuncu ve beyazla çok şık bir görüntü oluşturur. koyu tonları odaklanmayı ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olduğu için çalışma odaları için uygundur.

BEYAZ : Saflığın ve temizliğim sembolü oln beyaz renk bütü ortamlar için uygundur ve bütün renklerle mükemmel uyumludur. Uygulandığı ortamda aydınlık ve ferah bir his uyandırır. Özellikle gözü dinlendirici yapısı ve uygulandığı mekanı büyük göstermesi nedeniyle küçük evler için harika bir dekorasyon sağlar.

SİYAH : Ölçüü kullanıldığında çok şık ve zarif agılanmasını sağlayan bu renk güç ve otoriteyi temsil eder. Siyahla ilgili tek bilinmesi gereken şey tek başına kullanılmamalıdır. Fon rengi olarak kullanıldığında ya da ufak detaylarda siyah kullanıldığında aşırılıkları dengeler. Dikkatli ve az kullanmakta yarar var.

Bir önceki yazımız olan 2013 NEVRESİM MODASI DEVAM başlıklı makalemizde 2013 nevresim takımı modası, canlı renkli ve desenli hakkında bilgiler verilmektedir.

One Response to DEKORASYONDA RENKLER

  1. [...] masayı pencere kenarına konumlandırabilirsiniz. Yeşil rengin etkisi hakkında bilgi almak için Dekorasyonda Renkler yazımızı okuyabilirsiniz. 5-Çalışma odanızda kullanacağınız mobilyanın modüler olup [...]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>