Oriflame Kokuları

Oriflame büyülü kokular ile hafızalardan silinmeyecek etkiler bırakın... Detaylı bilgi için tıklayın.

Yazar Aranıyor

Hem yazma yetenğinizi geliştirip hemde Avon ya da Oriflame ürünlerinden ücretsiz faydalanmak ister misiniz? Detaylı bilgi için tıklayın.

More By Demi Takı Seti

Demi Moore ve Oriflame ortak tasarımı bu zarif takı seti ile günün yıldızı siz olun. More By Demi koleksiyonu ve diğer Oriflame ürünleri için tıklayın.

Aqua-Rhythm Koruyucu Gece Kremi

Oriflame bakım kremleri ile gençliğin izleri yüzünüzden asla kaybolmayacak. Daha fazla Oriflame bakım kremi için tıklayın.

 

Kilo Vermede En Büyük Yardımcı: Soğuk

Glass and jug of ice waterKilo vermeniz, kalori almamanız gibi konularda İnternet sitelerinde pek çok makale bulmanız mümkün. Bense size bu yazıda nasıl az kalori alacağınızı değil aldığınız kalorileri nasıl yaktığınızı anlatacağım.

Eski çağlarda insanlar ateşi bulduktan sonra bile kıyafetlerle ya da farklı yollarla vücut ısılarını korumayı hedeflemişler. Çünkü vücut ısınızda yaşanan 2 derecelik bir düşüş sizi hipotermi’ye sürükler ve çıldırma belirtileriyle başlayan bu durum ölümcül sonuçlar bile doğurabilir. Yani vücut için 37 iyidir 35 derece ise kötü.

Bilim adamları ise vücut ısısını nasıl 37 derecede tuttuğumuzu araştırmaya başlamışlar. Ortaya çıkan sonuçlar ilginç ve kilo verme konusunda yardımcı niteliğinde.

Bir örnekle açıklamaya çalışacak olursak 1.70 cm boyunda 70 kg ağırlığında az hareket eden bir kişi düşünün. Bu kişi günlük ortalama 2400 kalori yakmaktadır. Peki bu kaloriyi nerede nasıl harcamaktadır? İşte hayret verici cevap…

  • 300 kalori vücuttaki organların (kalp, böbrek vs. ) çalışması için harcanır.
  • 700 kalori günlük fiziksel aktivite (yemek yeme, yürüme vs. ) için harcanmaktadır.
  • 1400 kalori vücut sıcaklığını 37 derecede tutmak için harcanır.

Yani aldığımız kalorinin yarısından fazlasını vücut sıcaklığını 37 derecede tutmak için harcarız. İşte kilo vermede bizlere yardımcı olacak olan kısım burasıdır.

Fazla kilolu bir insan soğuk etmenini nasıl kullanmalıdır? İşte cevapları…

  • Soğuk yiyecekleri olabildiğince çok yemek. Soğuk bir besini ağzımıza aldığımızda vücudumuz onu hemen sindiremez. Önce besini vücut sıcaklığına getirmeye çalışır. Buda sıcak bir besinin sindirimi ile soğuk bir besinin sindirimini karşılaştırdığımızda soğuk besinin sindirimi için daha çok kalori yakmamız anlamına gelir. Tabi ki her öğünü soğuk yemeliyiz demiyor uzmanlar. Ancak sıcak ve soğuk arasında seçim yapmanız gerektiğinde her zaman soğuğu seçmemiz gerektiğini öneriyorlar.
  • Soğuk içecekler içmek. Soğuk gıdaları çok sevmeyiz ancak özellikle yaz aylarında soğuk içeceklerden vazgeçemeyiz. Buzdolabında 4 derecede soğutulmuş 2 litre su içtiğinizi düşünürsek sadece bu suyu bile vücut sıcaklığına düşürebilmek için vücudumuz fazladan 60 kalori yakmaktadır.
  • Buz emmek. Farklı aromalarla tatlandırma yapabileceğiniz yaklaşık bir porsiyon kadar buz size fazladan 60 kalori yaktırır.
  • Yıkanmak. 25 derecelik bir suda 2 dk kadar yapacağınız bir duş 100 kalori yakmanızı sağlar. Soğuk sudan hoşlanmıyorsanız bile belli aralıklarla koltuk altı, kasık, boyun ve göğüs bölgenize soğuk su tutarak da uygulayabilirsiniz. Eğer çabuk hastalanabilen bir yapınız varsa sadece bu bölgelerden birini seçmenizde yeterli olabilir.
  • Sıcak ortamlardan kaçınmak. 25 derecede bir odada yaşamaktaysanız vücudunuz kilo alma eğilime girer. Oysa oda sıcaklığınızda yapacağınız 3 derecelik bir düşüş yaklaşık 100 kalori yaktırır.
  • Hafif şeyler giyinmek. Özellikle kış aylarında üşümesek bile kat kat giyiniriz. Oysa giyindiğimiz bu katlardan 1 tanesini bile çıkarsak 100 kaloriden fazla yakarız.

Sizinde bu metotlardan anlayacağınız gibi soğuk tek başına kilo verme aracı değildir ancak kilo vermede en etkili silahlardan biridir.

Eğer fazla kilolarınız varsa ve diyet yapıyorsanız o zaman diyetten fazla sonuç almak için hadi soğuk duşa…

Bir önceki yazımız olan Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken 4 Gıda başlıklı makalemizde antioksidan, domates ve et hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>